צור קשר
שם :
טלפון :
מייל :

 
 

טיפים לפורש

 

בבואך למחלקת פרישה אתה מקבל טופס ובו מצויינים כל הקריטוריונים לפיהם מחושבים כלל הסכומים המגיעים לך. למרות שמחלקת פרישה עושה כל אשר בידה על מנת לעזור לפורש, בדוק חישובים אלו וודא שלא נפלה טעות. בעת פרישתך נושא תשלומי המס הינו מרכזי. שים לב, פדיון ימי חופשה אינם זכאים לפטור ממס היות ואינם מהווים חלק ממענק הפרישה. התשלומים בהם מס הכנסה מוכן להכיר כתשלומי פרישה לצורך הפטור הם: מענק פרישה, פיצוי על אי ניצול ימי מחלה, פדיון הסתגלות ופדיון התארגנות. כלכל את צעדיך היטב מבחינת חישובי המס.

את תשלום המס עבור החלק המחוייב במס ניתן לפרוס. הפריסה ניתנת לביצוע עד ל - 6 שנים קדימה וזאת כפונקציה של שנות השרות. בעת חישוב המס נראה כי הסכום הנדרש לתשלום הינו גבוהה, זוהי טעות אופיינית, למרות ששלטונות המס מנקים את המקדמה מראש שיעור המס המחושב על ידם יהיה בדרך כלל נמוך, משעור המס השולי המנוכה היום. באופן עקרוני ישנה כדאיות לפרוס את יתרת החוב היות ועם השנים נשלם פחות מס או לחילופין יהיו לנו החזרי מס (וזאת בגין ירידת מדרגות המס המתוכננות) אך יחד עם זה פריסת המס מחייבת הגשת דו"ח שנתי לשלטונות המס לאורך כל תקופת הפריסה זאת גם אם הכנסתך השנתית נמוכה מהתקרה המחוייבת לדיווח מס.

אופציה נוספת שעומדת לרשותך היא דחיית מס. הינך רשאי לדחות את תשלומי המס וזאת בתנאי כי בתוך שנה מיום הפרישה יפריש מעבידך החדש את כספי הפיצויים שלך בקרן פיצויים. במידה וזה לא יעשה אתה רשאי לבקש הארכה לשנה נוספת ואז הינך מחוייב להעביר את כל כספי הפרישה (החייבים והפטורים) לקופת פיצויים ולקבל מרשות המיסים אישור על רצף פיצויים. מסלול זה כדאי לבחינה רק לפורש אשר יודע בוודאות שבמהלך השנה הראשונה לפרישתו ימצא מקום עבודה חליפי. במצב בו הינך עובד אצל מעביד אחר תוכל לפרוס את הסכומים המחוייבים במס רק  ביציאתך לפרישה השנייה, ומשמעות הדבר היא שהפרישה תעשה לתקופה שבה הכנסותיך הן רק מפנסיה ולכן שיעורי המס הצפויים לחול עליך יהיו נמוכים באופן משמעותי. לתשומת הלב : יש לקחת בחשבון כי בעתיד יחולו שינויים בשעורי המס ומכאן גם שיחולו שינויים בסכומי החיכון במס על כספים אלו. במצב זה, לא תוכל לקבל את כספי הפיצויים באופן מייד. אם הינך זקוק לכסף מיידית מסלול זה אינו מומלץ למימוש ונראה כי מסלול פריסת המס הוא טוב  יותר. 

אם תעבוד בעבודה נוספת, לאחר פרישתך, עליך לבצע תאום מס שאם לא כן שני המעבידים שלך (משלם הפנסיה והמעביד החדש) יחוייבו לנכות לך מס כנדרש על פי החוק - דבר שיכול לפגוע בך. חשוב מאוד, לציין בעת הדיווח לתאום המס כי המעביד העיקרי שלך הינו משלם הפנסיה (ולא המעביד החדש). בנוסף, יש להודיע למעבידך החדש כי עליו לראות את קצבת הפנסיה שלך כמקור הכנסה עיקרי וזאת על מנת לקבל שעורי דמי ביטוח לאומי מופחתים על תקרת ההכנסה ובמקרה זה יש לדווח לביטוח לאומי את מקום העבודה החדש שלך כעיקרי (אל דאגה, אין קשר בין מס הכנסה לביטוח לאומי לעניין דיווח מקום העבודה כעיקרי, אלו שני גופים שונים). 


כלובשי מדים לימדו אותנו לבצע "ניהול סיכונים" כמעט לכל פעילות אפשרית. זה הזמן להשתמש בכישורים אלו ולבחון בעת צאתנו לפרישה את הסיכונים הפיננסים והאישיים אליהם אנחנו עלולים להחשף וכן לבצע מבחני רגישות - לכל המתקשים בתחום זה אנו מציעים את שרותינו המקצועיים.

הסיכונים שאנו מציעים לכם לבחון הם : האם התקציב החודשי שיוותר בידכם מספיק (במרבית המקרים נמצא שהתשובה היא "לא" ואז צריך לתכנן את החודש מחדש), מה הייתה גישתנו לכל הנושא הכספי וכיצד זה עשוי להשפיע על עתידנו (במרבית המקרים נמצא כי עלינו לנקוט במשנה זהירות ביחס לעבר), מצבנו הבריאותי, מצב  השוק וסיכוני השוק העתידיים.    

עד היום היינו במסלולי פנסייה כפי שנבחרו עבורינו על ידי מקום העבודה. יש לבחון מסלולים אלו ולהתאימם בעזרת יועצי המס שלנו למצב החדש. כמו כן, בעת הפרישה קיבלתם סכום בסף לא מבוטל כפיצויים. מומלץ להשתמש בכספים אלו בכובד ראש. תוך התייעצות עם המומחים שלנו על מנת לנתב אותם נכונה ולהביא לתשואה גבוהה ככול הניתן מכספים אלו. אלו חסכונות שצברנו במהלך מרבית שנות חיינו ויש להתנהג עימהם בתבונה. עיצה ממומחה בתחום זה שווה לכם "זהב".  


 לסיכום : תהליך הפרישה הוא מעניין ומאפשר לנו הפורשים לעצור לרגע את ה"סוסים" ולבחון מה אנחנו רוצים לעשות כשנהיה "גדולים". נצלו מצב  זה עד תום, הוא לא יחזור. אנו מאמינים כי חשוב מאוד לפורש להמשיךך ולעסוק בעבודה לאחר תקופת פרישתו אך באותה הנשימה נאמר כי יש לנו הפורשים את הפריליווגיה לבחור את תחום העיסוק החדש, דהיינו לעסוק רק בתחומים שמעניינים (אותנו גם אם אין בצידם הכנסה גדולה) וחשוב עוד יותר, נעסוק רק בתחומים אשר גורמים לנו הנאה - הגיע הזמן לטפל בנפש.

בהצלחה לכולנו.

   
 
 
 

Shira-nati ltd      מושב ערוגות מיקוד 79864      טל: 08-9426315

 

צור קשר

שירותים מאמרים שוק ההון יזמות ייעוץ עסקי אודות

עמוד הבית

כל הזכויות שמורות©shiranati.com