צור קשר
שם :
טלפון :
מייל :

 
 

קצת אופטימיות לא תזיק לנו

 

אנו חיים במדינה בה כולנו "מקטרים" על המצב הכלכלי וחשבתי לעצמי שאם כולנו חושבים כך אז אולי זה נכון ולכן יצאתי לבדוק קצת נתונים.

מצאתי מספר פרמטרים אופטימיים וחשבתי לעצמי שנכון יהיה לשתף את כולם ובעיקר לגרום לכולנו להרים קצת את הראש ולהיות גאים.

אומנם יהיו כאלה שיגידו אז מה אם מזכ"ל ה – OECD (אנחל גוריה) אמר לנשיא פרס בפגישה שנערכה בינהם ב 8 למרץ 2013 ש"ישראל היא נכס לארגון ה – OECD " וכי "ישראל תמיד מובילה מבחינה כלכלית וטכנולוגית ובין המדינות המובילות בארגון" – אבל אל תגידו שזה לא מחמם את הלב....

אז אני חושב לעצמי שאולי זו רק אמירה מנומסת לאור הביקור ואני הולך לבדוק את הנתונים ה"יבשים" של ארגון ה – OECD ומגלה שב – 20 שנה האחרונות המשק הישראלי צמח ב – 270% בעוד שמספר תושבי המדינה גדל (בלי עין הרע...) רק ב – .145%. ב – 5 השנים האחרונות שעור הצמיחה בישראל עמד במצטבר על 21% וזה שעור הצמיחה הגבוהה ביותר מבין 34 מדינות ה - OECD ואף התוצר לנפש בישראל עלה ל - 30 אלף דולר בשנה שזה מקום טוב באמצע בין מדינות ה – OECD .

ואני אומר לעצמי נו טוב זה רק מקום טוב באמצע, זה בטח בגלל שאנחנו עצלנים ולא יוצאים לעבוד. והנתונים שוב מאירים את עיני כי שעור האבטלה בישראל (בעת כתיבת מילים אלו...) נמוך ביחס לארה"ב ובוודא ובוודאי ביחס לאירופה.

אז אם זה כך, למה אנחנו כל הזמן "עצובים" ? נו ,,,מנתוני סקר "מדד האושר" (כן, יש מדד כזה,,,) עולה שהישראלים מאושרים יותר מרוב העולם המערבי ונמצאים במקום ה – 6 מקרב ה – OECD ובמקום ה – 14 מתוך 155 מדינות בעולם, ואני חושב לעצמי "אולי זה המצב רק בשנים האחרונות" ואז מגיע לידי מחקר חדש של האקונומיסט הבריטי שלפיו ישראל נמצאת במקום ה – 20 בעולם בשאלה "היכן כדאי להיוולד". וכאן הדהדה בראשי המחשבה מה זה המחקר הזה ? ובפיסקה קטנה צויין כי זהו מחקר שמטרתו להראות מי תהיינה המדינות הטובות ביותר לחיות בהן כאדם בוגר בשנת 2030 במונחי בריאות, שגשוג וביטחון (ללכת ברחוב הישראלי בטוח יותר מללכת ברחובות הערים של רוב מדינות אירופה) וזאת לפני בריטניה, צרפת איטליה ואפילו יפן.

כמובן שאני עדיין חשדן (כמו כל חברי הישראלים,,,) ומבקש לבדוק פרמטרים חשובים נוספים כמו : יחס חוב תוצר, גרעון תקציבי, גרעון במאזן התשלומים, צמיחת תוצר לנפש ועוד, ואני מגלה שבכל אלה משבר 2008 (שכולנו חשבנו שזה הגרוע מכל) לא רק שלא השפיע עלינו אלא המצב שלנו טוב יותר מכל 34 מדינות ה – OECD .

זה לא מספק אותי (אני חשדן זוכרים...) וכמו כל ישראלי אני מתעקש למצוא משהו שהוא לא טוב (כי הרי אני חייב לקטר...) ואומר לעצמי "הרי מערכת הבריאות היא אחת המערכות הכי כושלות במדינה, בואו נתפוס את המדינה שם". אני ממש מתאכזב לגלות שעל פי סקר של חברת "בלומברג" מסוף שנת 2012 (לא מזמן..) מערכת הבריאות הישראלית היא ה – 6 בטיבה בעולם !!! תוחלת החיים בישראל לגברים – מקום שני בעולם (כן חברים בניגוד לכל התפיסות אנחנו מתים אחריהן...) ותוחלת החיים לנשים – מקום חמישי בעולם והבזק המחשבה שעובר בי הוא "מה, כל כך טוב כאן שאנשים בישראל ממש לא רוצים למות ?".

אתה אומר לעצמך זה לא יכול להיות שהמצב הוא כל כך טוב, חייב להיות משהו לא בסדר. הרי אנחנו שומעים על חוב לאומי גדול, חייבים להתכנס ולכן יהיו גזרות בשנה הבאה ואז נופל לי האסימון ואני חושב "זו לא חוכמה גדולה אנחנו אוכלים את העתיד על חשבון ההווה ולכן המצב הוא כזה טוב". כולם מדברים על משבר וקריסה של גוש היורו, אי התאוששות של השוק האמריקאי וקשיים כלכליים והאטה בכל העולם, ואני מחליט ללכת ולהעריך מה יהיה לנו בשנים הבאות (כמובן תחת ההנחות שהמצב ימשך כפי שאנו צופים היום, בלי מלחמות וכד').

אז בואו נתחיל משוק היצוא הישראלי שהוא מרכיב מאוד חשוב ומשפיע על המצב בישראל. שוק זה מורכב מאלפי חברות ישראליות שמתמחות ברובן בתחומי נישה, והפיזור הענפי והתת ענפי מאפשר למשק להתמודד טוב יותר עם ההאטה העולמית. בנוסף, כיום היצוא ביחס לתוצר הוא מהגבוהים בעולם המערבי וחשוב יותר הוא איננו מבוסס על יצוא קומודיטיס (שמהווה סכנה בעיתות משבר) אלא ההייטק והייזמות הישראלית מובילים את התופעה הזו.

בתחום האנרגיה, ההערכות הן כי לאור גילוי והפקות הגז הנוכחיות והעתדיות ישראל תגיע תוך 5 שנים לעצמאות אנרגטית ותוך 7 שנים תהפוך ליצואנית אנרגיה. על פי המספרים שמדברים בהם היום, ואלו מספרים שמרניים מאוד, ההערכות של החשבת הכללית באוצר הם שהתמלוגים שמדינת ישראל עומדת לקבל בעתיד הם דימיוניים ועומדים על סכום של כ – 18.3 מיליארד ש"ח בשנה בממוצע (בערך הגרעון התקציבי של השנה האחרונה שכולנו מזדעזעים ממנו) וזה לתקופה וודאית של 30 שנים, או במילים אחרות סכום דימיוני של 550 מיליארד !!! (שזה יותר מתקציב המדינה לשנה...) ואל תשכחו שאלו הם הערכות שמרניות וכי מומחים מעריכים שיש עוד הרבה גז בים.

נעבור לתקציב הבטחון הכל כך מדובר בישראל, סוריה מתפרקת וחוזרת 100 שנים לאחור. האויב האסטרטגי מספר 1 של ישראל שסוע וקרוע מבפנים בין הסונים לעלווים ובני הדתות האחרות והלחימה שם יכולה להמשך עוד שנים רבות (נאחל בהצלחה לכל הצדדים ושימשיכו כך...). סוריה כמדינה עומדת להפוך מאויב אסטרטגי לאויב טקטי אשר יוסיף ויטריד אותנו אך יצריך תקציבים נמוכים יותר על בטחון, ואם זה תמוהה בעינכם אז בואו נבין מדוע ? אוייב האסטרטגי מצריך מערך גדול של מטוסים, מסוקים טנקים תותחים וספינות. אויב טקטי מצריך אמצעי הרתעה כגון, מזלטים, רובוטי פטרול טילים נגד רקטות ומכשולי גבול. העלות הכלכלית של מגננה מפני איומים טקטיים נמוכה בהרבה מהעלות הכלכלית של מגננה מאיומים אסטרטגיים והתוצאה היא שתקציב הבטחון יוכל לרדת בעתיד.

אז אולי הצמחה שלא גדלה מספיק בשנה האחרונה היא זו ש"תפיל" אותנו ? בוא נבדוק. אז ראשית צריך להבין שמחקרים שנערכו בארץ ובעולם בנושא זה מצביעים על כך שאחד הגורמים הכי חשובים ליצירת צמיחה במדינה היא הגירה חיובית וכמעט שאין על זה עוררין. יותר מזה, המחקרים מצביעים על כך שהגורם מס' 1 להגירה של פרטיים הוא לא המצב הבטחוני אלא המצב הכלכלי.

על הרקע הזה בואו נבחן את מצבנו. כיום ישראל נמצאת במצב יוצא דופן בו כלכלה ממשיכה לצמוח בעוד הכלכלות המערביות, בהן יושבים רבים מיהודי העולם הפסיקו כמעט לצמוח. ישראל נמצאת במקום השלישי מקרב מדינות ה – OECD בעליית שעור המועסקים במשק בחמש השנים האחרונות. וההערכות הן שפער הצמיחה הזה ימשיך ויגדל בשנים הבאות וזאת משתי סיבות מרכזיות : האחת, כשלונן של המדינות המערביות לצאת ממשבר 2008 וליצור צמיחה חיובית והשנייה, מגמות דמוגרפיה של הזדקנות האוכלוסייה במדינות אלו. מאידך, ישראל, כמעט ולא נפגעה ממשבר 2008 והאוכלוסייה בה מאוד צעירה באופן יחסי.

פערי התוצר הנוכחיים והעתידיים הם לטובת ישראל ויאפשרו להציע ליהודים מרחבי העולם עבודה ושגשוג בו בזמן שמשקים מערביים אחרים מצויים בהאטה ניכרת (זאת בנוסף לגל אנטישמיות ששוטף את אירופה). ההערכות מדברות על גידול של 180,000 עולים נטו בעשר השנים הבאות (תוספת של 6 ערים נוספות במדינת ישראל !!!).

קצב העליה לישראל עומד על כ – 18,000 עולים לשנה, בשלוש השנים האחרונות. מאידך, מספר הישראלים החוזרים לישראל בשנים האחרונות עומד על כ – 13,000 חוזרים לשנה והוא מקזז את רוב היורדים. למעשה, מזה כשלוש שנים נספרים מספר העולים כמעט כמספר נטו !!!.

באשר לגיל האוכלוסייה, ישראל התברכה באוכלוסייה צעירה מאוד ביחס למדינות ה – OECD ובעשורים הקרובים אוכלוסיית גילאי 20-34 בישראל תהיה במגמת גידול מתון. עד 2019 תגדל אוכלוסיית גיל זו רק ב – 8 מדינות ה – OECD והיא תפחת בכל יתר 26 המדינות. בישראל גדלה קבוצת גיל זו בעשור האחרון ב – 6.7% וב 2019 אמורה לעמוד על 1,803,000 נפש. גידול זה הוא הרביעי בעוצמתו אחרי מקסיקו, צ'ילה, וניו זילנד. עד שנת 2029 תגדל אוכלוסיית הגיל 20-34 רק בשלוש מדינות : ישראל ב – 15.7%, אירלנד ב - 7.7%, וטורקיה ב – 0.8% והיא תפחת בכל יתר מדינות ה – OECD.

בסה"כ במשך שני העשורים הבאים תגדל קבוצת הגיל הזאת בישראל ב – 23.5% וזהו הגידול הגדול ביותר מכל המדינות החברות ב – OECD, לפני מקסיקו 13.4%, ניו זילנד 4.4%, וטורקיה 2.1% ובכל שאר מדינות ה – OECD תקטן קבוצת הגיל הזו.

בנוסף לכך, בישראל קיים פוטנציאל משמעותי לגידול בשעור ההשתתפות במעגל העבודה. לפי נתוני בנק ישראל מספר העובדים החרדים גדל ב - 2012 לשעור של 47% לעומת 39% בשנת 2009. בקרב נשים חרדיות מדובר ב – 51% כשהממוצע במשק עומד על 64%. בעשור האחרון גדל שעור העובדים בקרב האוכלוסיה החרדית ב – 14% לעומת 3% בקרב האוכלוסיה הכללי. מגמה זו הולכת וגדלה וההערכות הן שבשנים הבאות יותר ויותר חרדים יצטרפו לשוק העבודה.

ומה קורה בקרב ערביי ארץ ישראל ? גם כאן מצביע בנק ישראל על עליה מתונה בהשתתפות של ערביי ארץ ישראל בכוח העבודה, בעיקר בקרב הנשים הערביות.

כאן אני מתחיל להיות אופטימי, אבל בכל זאת משהו מנקר בתוכי שאולי משהו בבסיס לקוי, אולי משהו בחינוך (שכן שנים רבות טענתי שמערכת החינוך בקריסה) ?

הפתעה, במבחנים הבינ"ל PISA ו – PIRLS שנערכים אחת לארבע שנים ושפוסמו ב – 2013 תלמידי ישראל מודרגו במקום ה - 2 בעולם בהבנת הנקרא (בקרב היהודים בלבד), במקום ה - 7 בעולם במתמטיקה ובמקום ה - 18 במדעים. שעור היהודים זוכי פרס נובל עומד על 21% ועל 41% במדעים מדויקים.

אנו במקום ה – 1 בעולם של זוכי פרס נובל ביחס לגודל האוכלוסיה, בעשור הראשון של המאה ה – 21. מאז תחילת המאה חולקו 160 פרסי נובל. ישראל עם 6 פרסי נובל ואוכלוסיה המהווה 0.1% מאוכלוסיית העולם ומקבלת כמדינה כ – 4% מן הפרסים (בערך פי 40 ממשקל הישראלים באוכלוסיית העולם).

עכשיו אי ממש מתחיל להיות גאה אבל בתוכי קיים חשש. מה יהיה עם הילודה שלנו ? הרי תמיד איימו עלינו שהערבים הולכים ומתרבים ויום אחד זה יהיה בעוכרינו (זה מה שנקרא השינויים הדמוגרפיים).

אז ככה, בשנת 2000 על כל 10 ילדים יהודיים נולדו בישראל 3 ילדים ערבים. בשנת 2012 על כל 10 ילדים יהודיים נולדו 2.4 ילדים ערבים (מפתיע לא ?). מזה 12 שנים שהאוכלוסיה הערבית בישראל מתייצבת סביב 40 אלף לידות חי בשנה. האוכלוסיה היהודית עלתה באותה התקופה מ – 95 אלף לידות חי בשנה לכ – 125 אלף לידות חי בשנה והכי מפתיע הוא שהגידול הנ"ל נעשה ברובו בגין הגידול של האוכלוסיה החילונית !!!

ההסברים שאנחנו מקבלים מהמחקר האחרון שנעשה על ידי הלמ"ס הוא שקיימת עלייה בשעור הלידה בקרב נשים יהודיות חילוניות (בעיקר בקרב עולי ברה"מ לשעבר ואימהות לא נשואות). ירידת הילודה בקרב האוכלוסיה הערבית בעקבות עליה בהשכלת הנשים וכן תהליך המערביזציה שעובר על המגזר. ירידה דרמטית בילודה בקרב הבדואים מאז הורדת דמי הביטוח הלאומי ב – 2003 (התוכנית של ביבי). ירידה של 15% בקצב הילודה של נשים חרדיות ומאידך עליה של 10% בקצב הילודה של נשים חילוניות וירידה של 16% בקצב הילודה של נשים ערביות.

לאור כל הנתונים הללו וכאשר לוקחים בחשבון עליה לישראל בקצב שמרני של כ – 15,000 עולים בשנה נטו משקלם של ערביי ישראל יגדל אך במעט ב – 20 השנים הבאות ויעלה מ – 14% ל – 16% בלבד עד לשנת 2035.

עכשיו אני יכול לנשום לרווחה ולהגיד שיש לנו ארץ נהדרת. אנחנו צריכים להיות גאים שאנחנו חיים במדינה שכזו. השגים מדהימים בעיקר כאשר אנחנו לוקחים בחשבון שאנחנו בני 60 בלבד.

יחד עם זה חשוב שנשמור ונטפח את הקיים על מנת להשאיר לילדינו ארץ טובה יותר – כי העתיד נראה וורוד !!!

   
 
 
 

Shira-nati ltd      מושב ערוגות מיקוד 79864      טל: 08-9426315

 

צור קשר

שירותים מאמרים שוק ההון יזמות ייעוץ עסקי אודות

עמוד הבית

כל הזכויות שמורות©shiranati.com