צור קשר
שם :
טלפון :
מייל :

 
 

ישראל 2014 - אשליית האופטימיות או מגמות אמיתיות...

 

הקדמה

בימים כתיקונם (ושלא במצב לחימה...) אנחנו עדים לטענות רבות לפיהן המחיה בישראל קשה, המצב הכלכלי במשבר או רגע לפני קריסה (לאור כך החליט לאחרונה שר האוצר להעלות את המיסים), מחירי הדיור גבוהים והזוגות הצעירים לא יכולים לרכוש כאן דירות, השכר נמוך ויוקר המחיה "הורג" אותנו, הדולר נמוך ובכך פוגע ביצואנים ובטוחני כי מיד עם תום הלחימה בעזה יחלו דיונים סביב הוצאות ביטחון גבוהות, האם יש צורך בהמצאת "מס מלחמה" ועוד.

מרבית הטענות מושמעות על ידי אזרחים וחברים כאשר רובם ככולם מתבססים על דוגמא בדידה ספציפית, במקרה הטוב, ועל הרגשה ותחושות בטן במקרה הפחות טוב.

במסגרת המאמר הנ"ל אני אנסה להתחקות אחר מספר פרמטרים מרכזיים ומספרים עובדתיים שיכולים להעיד על מצבנו הכלכלי תוך ביצוע השוואה למדינות ה - OECD בה מדינת ישראל חברה, ותוך ניסיון צנוע משהו לבחון את המגמות העתידיות של פרמטרים אלו.


שעור צמיחת המשק

למרות שישנם כלכלנים המערערים על מעמד הדוגמטי כמעט של נתוני הצמיחה העומד בבסיס מדיניותן הכלכלית של מדינות וארגונים כלכליים רבים קיים עדין קונצנזוס באשר לחשיבותה הלא מבוטלת של צמיחה חיובית ויציבה לקיומו של משק בריא משגשג ותאב חיים.

בסוף שנת 2013 עמד התוצר לנפש במדינת ישראל על 37 אלף דולר בשנה. נתון זה מעמיד את ישראל במקום ה - 20 מבין 187 מדינות (בינהן צרפת).

בעוד שמספר תושבי מדינת ישראל עלה ב - 45% במהלך ה - 20 השנים האחרונות המשק הישראלי צמח בתקופה זו ב 180% ובסוף שנת 2013 התוצר הישראלי הגיע לכ - 300 מיליארד דולר !!!

בהשוואה אל מול מדינות ה - OECD עולה כי שיעור הצמיחה בישראל ב - 5 שנים האחרונות היה הגבוה ביותר מבין כל 34 המדינות החברות בארגון ועמד במצטבר על 22%.

זוכרים את משבר 2008 ואת החשש הגדול ממנו (פיטורים רבים וכד') ? בניגוד לחששות אלו ישראל יצאה טוב יותר מהמשבר של 2008יותר מכל מדינה אחרת ב - OECD בכל הפרמטרים : יחס הון תוצר, גרעון תקציבי, גרעון במאזן התשלומים, צמיחת תוצר לנפש ועוד.

בשנת 2013 היצוא הישראלי מבוסס ההייטק חצה את רף 50% מסך הייצוא הכולל.

המדינה היחידה ב - OECD שיחס החוב ממשלתי לתוצר שלה מצוי בירידה מאז משבר 2008(אז שיפסיקו להפחיד אתכם).

ישראל מובילה את העולם במספר העובדים היחסי במחקר ופיתוח : 140 לכל 10,000 (ארה"ב במקום השני עם 85 לכל 10,000).

,Deloitte Touche הנמנה על ארבעת משרדי רו"ח הגדולים בעולם רואה בישראל את הזירה הרביעית בעולם למשיכת משקיעים זרים.

יתרות המט"ח של ישראל מעמידות אותה באחד המקומות הראשונים בעולם ביתרות מט"ח לנפש אינדיקציה ראשונה במעלה ליציבות פיננסית של משק!


שעור האבטלה

בישראל, שיעור האבטלה הנמוך ביותר מזה עשרות שנים ביחס לארה"ב וודאי ביחס לאירופה.

בשנים האחרונות אנו רואים בישראל גידול מתמיד בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה (הגענו לרמת ההשתתפות שקיימת בארה"ב). זאת ועוד, בישראל קיים פוטנציאל רב בגידול ההשתתפות בכוח העבודה ע"י שילוב של אוכלוסיות במשק היצרני.

לפי נתוני בנק ישראל עלה מספר הגברים העובדים בקרב החרדים ב- 2012 לשיעור של 47% לעומת 39% ב 2009 . בקרב נשים חרדיות מדובר ב - 51% (הממוצע במשק 64% ).

הזינוק בתעסוקה במגזר החרדי בעשור האחרון היה בשיעור של כ 14%- ובאוכלוסייה הכללית עליה של 3% בלבד. מדובר בעליה דרמטית והמגמות במגזר החרדי מלמדות על כך שהן תתחזקנה בעתיד.

במקביל, עליה מתונה בשיעור ההשתתפות של ערביי ישראל בכוח העבודה בעיקר בקרב הנשים הערביות.

מדד הפיתוח האנושי Human Development Index (HDI)

זהו כלי שפותח על ידי האו"ם לצורך השוואת רמת ההתפתחותן של מדינות שונות. הציון שניתן לכל מדינה הוא שכלול של "תוחלת החיים", "ההשכלה" ו"רמת ההכנסה" באותה מדינה.

על פי מדד זה, ישראל מדורגת במקום ה - 16 בעולם, וזאת לפני בלגיה, אוסטריה, סינגפור צרפת ופינלנד.

היות והמדד הוא אמצעי תקני למדידת רמת הרווחה, נראה שנתוני 2013 יעלו אותנו מספר מקומות נוספים וזאת לאור העלייה בתוצר לנפש.


מחסור במים...האומנם ?

בשנים האחרונות שמענו רבות על בעיית המחסור במים במדינה ועל פי כל התחזיות של "המומחים" בעיה זו תלך ותגדל. נעשו פעילויות רבות ובראשן העלאת מחירי המים שמכבידים על כל כיס במדינת ישראל. מבחינת הנושא מקרוב עולה כי לא כך היא. בישראל נבנו בשנים אחרונות סדרה אדירה של מתקני הטפלה שחלקם הם מהגדולים בעולם (הידעתם שבשורק קיים המתקן הגדול בעולם!!!). בקצב ההטפלה הנוכחי, כבר בשנת 2015 ייצרו מתקני ההטפלה כמות של כ - 700 מיליון מ"ק בשנה!!! זוהי כמות המהווה יותר מ - 40% מצרכי המים של מדינת ישראל.

במקביל, ישראל היא המדינה מספר 1 בעולם במיחזור מי שופכין עם יחס של 80% לעומת כ - 22% בלבד מאוסטרליה הנמצאת במקום השני.

בקצב הזה, היצע המים במדינת ישראל עומד להיות גבוה בכ - 8% יותר ממה שהמדינה צורכת.

ואת המשפט הבא תיזכרו בפעם הבאה כשידברו איתנו על העלאת מחירי המים : כן, כן...בלי לשים לב לישראל יש עודפי מים והיא יכולה אפילו ליצא אותם.


מדינה שטוב לחיות בה....

מידי יום אנחנו שומעים על "מערכת הבריאות החולה" שלנו וכולנו טענות וטרוניות. למרבה ההפתעה, סקר של "בלונברג" שנערך בסוף שנת 2012 מעלה כי מערכת הבריאות הישראלית היא ה - 6 בטיבה בעולם, תוחלת החיים לנשים בישראל עומד במקום ה - 13 בעולם והגברים במקום השני בעולם וזאת מתוך 196 מדינות.

מדד האושר העולמי" (Happy Planet Index ) הינו מדד אשר בודק את רווחתם של בני האדם והשפעותיהם על הסביבה שכן מטרתם העליונה של מרבית בני האדם היא למעשה בריאות ואושר (ולא עושר). על פי מדד זה עולה שהישראלים מאושרים מרוב העולם המערבי (מדינות ה - OECD) ונמצאים במקום 11 מתוך 156 מדינות העולם.

מחקר של האקונומיסט הבריטי,מוצא כי ישראל נמצאת במקום ה- 20 בעולם של "היכן כדאי להיוולד", מחקר שמטרתו להראות מי תהיינה המדינות הטובות ביותר לחיות בהן כאדם בוגר בשנת 2030 במונחי בריאות, שגשוג וביטחון ללכת ברחוב (בישראל בטוח ללכת ברחובות יותר מאשר ברוב מדינות העולם המערבי) וזאת לפני בריטניה, צרפת, איטליה ואפילו יפן.

כל כך טוב כאן בישראל שאנשים לא רוצים למות!!!


מערכת החינוך...

למרות כל מה שאנחנו חושבים על מערכת החינוך במדינת ישראל אני תקווה שלאחר שתקראו את הקטע הר"מ תחליפו "דיסקט" ונבין שזוהי מערכת טובה ועלינו להמשיך ולטפח אותה על מנת להפוך אותה למצויינת.

נתחיל בבחינת ציוני התלמידים במבחנים הבינלאומיים השונים :

תוצאות מצוינות של תלמידי בתי הספר היסודיים במבחני החינוך הבינלאומיים PIRLS : מקום שני בעולם בהבנת הנקרא!!!

תוצאות מצוינות של תלמידי חטיבות הביניים במבחני החינוך הבינלאומיים TIMMS : מקום שביעי בעולם במתמטיקה !!! מקום 13 בעולם במדעים!!!

אלו תוצאות יוצאות דופן בטיבן והן צריכות להוציא לחלוטין את הרוח מהמפרשים של אלו שמקטרגים על מערכת החינוך בישראל.

תלמידי התיכון שלנו משיגים מדליות בכל תחומי אולימפיאדת המדעים

האולימפיאדה הבינלאומית למדעים לתלמידי תיכון כוללת 4 תחומים : פיזיקה, כימיה, מתמטיקה ומדעי

המחשב.

בקיץ 2013 הגיעו נציגינו להישג חסר תקדים מבחינה ישראלית, כאשר לראשונה 19 חברי המשלחות

האולימפיות הישראליות זכו במדליה אולימפית:

מתמטיקה - 6 מדליות אולימפיות.

פיזיקה - 5 מדליות אולימפיות.

כימיה - 4 מדליות אולימפיות.

מדעי המחשב - 4 מדליות אולימפיות.

ובעודי כותב את המאמר הנוכחי (08/08/2014) התבשרנו כי נבחרת ישראל במתמטיקה זכתה במקום הראשון בתחרות International Mathematics Competition , תחרות מתמטית בינ"ל לסטודנטים בתואר ראשון שהתקיימה השבוע בבולגריה. בתחרות השתתפו 73 קבוצות שונות מרחבי העולם ונבחרת ישראל קיבלה את מדליית הזהב - גאווה!!!

כעת נעבור לסקור את הגניוס היהודי העולמי :

שיעור יהודים זוכי פרס נובל (יהודים לפי כללי חוק השבות) עומד על 21% ועל 41% במדעים המדויקים !!!

שיעור היהודים באוכלוסיית העולם הינו 0.2% בלבד. יהודים זוכים יותר מפי 100 מחלקם באוכלוסיית העולם !!!

ישראל במקום הראשון בעולם של זוכי פרסי נובל ביחס לגודל האוכלוסיה, בעשור הראשון של המאה ה - 21.

מאז תחילת המאה חולקו כ 160- פרסי נובל. ישראל, עם6 פרסי נובל ואוכלוסייה המהווה כ 0.1%- מאוכלוסיית העולם, מקבלת כמדינה כ- 4% מהפרסים, בערך פי 40 ממשקל בישראלים באוכלוסיית העולם.

ולסיכום ציטוט מה"וול סטריט ג'ורנל" : "ישראל הינה המדינה השניה הכי משכילה בעולם, אחרי קנדה ולפני יפן".

אנחנו אכן עם סגולה.


הפחידו אותנו עם השד הדמוגרפי...אפשר להירגע !!!

לאורך השנים הפחידו אותנו עם ה"שד הדמוגרפי" ולא פעם שמענו מהפוליטיקאים בישראל שזו אחת הסיבות המרכזיות לזה שכדאי לנו "להפרד" מהפלשתינאים שאם לא כן מספרם הולך ומתרבה בקצב בו הוא ילך ויעלה על מספר היהודים במדינת ישראל.

אז בואו נבחן את המספרים :

בשנת 2000 על כל 10 ילדים יהודיים נולדו בישראל 3 ילדים ערבים.

בשנת 2013 על כל 10 ילדים יהודיים נולדו בישראל רק 2.4 ילדים ערבים.

מזה כ - 14 שנים האוכלוסייה הערבית בישראל מתייצבת סביב כ - 40 אלף לידות חי בשנה.

האוכלוסיה היהודית עלתה באותה תקופה מכ - 95 אלף לידות חי בשנה לכ - 125 אלף לידות חי בשנה.

ההסבר העיקרי והמפתיע לתופעה זו הוא גידול בריבוי הטבעי של היהודים החילוניים!!!

ההסברים העיקריים:

1. עלייה בשיעורי הילודה בקרב נשים יהודיות חילוניות, במיוחד בקרב עולי בריה"מ לשעבר ואימהות לא

נשואות.

2. ירידת הילודה במגזר הערבי בעקבות עליה בהשכלת הנשים וכן תהליך המערביזציה העובר על המגזר.

3. ירידה דרמטית בילודה בקרב הבדואים מאז הורדת דמי הביטוח הלאומי מאז 2003 (התכנית של ביבי).

    לפי מחקר חדש של הלמ"ס:

     ירידה של 15% בקצב הילודה של נשים חרדיות.

     עלייה של 10% בקצב הילודה של נשים חילוניות.

     קצב הילודה של נשים דתיות לאומיות: ללא שינוי

     ירידה של 16% בקצב הילודה של נשים ערביות.

לאור נתוני הילודה הללו וכאשר לוקחים בחשבון עליה לישראל בקצב שמרני של כ - 15,000 עולים לשנה

משקלם של ערביי ישראל באוכלוסייה יגדל אך במעט ב - 20 השנים הקרובות.

לפי מחקר חדש של הלמ"ס שיעור הערבים המוסלמים באוכלוסיית ישראל יעלה מ - 14% . ל- 16% בלבד בשנת 2035 .

ישראל גם חריגה מאד בעולם המערב בהיותה בעלת פריון ילודה גבוה.

נראה כי אפשר לנשום לרווחה...


מספר עובדות מעניינות נוספות על ישראל...

ישראל הינה המדינה היחידה בעולם שמספר העצים המצויים בשטחה בתחילת המאה ה- 21 גבוה ממספר העצים שהיו בה בתחילת המאה ה 20 . כמות היערות בישראל עלתה ביותר מפי 20מאז קום המדינה וכל זאת תודות לקק"ל.

יותר מ - 200 מוזאונים מעלים את ישראל למקום הראשון בעולם במספר המוזאונים לנפש.

תאונות הדרכים הן מפגע אמיתי לכל כלכלה ישראל סיימה את שנת 2013 בעשיריה הפותחת של המדינות בעלות המספר הנמוך ביותר של הרוגים לנפש מתאונות דרכים (3.5 הרוגים לכל 100,000) - הייתם מאמינים את זה על הנהג הישראלי ?


בנוגע לעתיד...

מאז 2008 נמצא העולם המגמת האטה ולא מצליח להביא לצמיחה כלכלית. רמת הגמישות של היצוא הישראלי המורכב מאלפי חברות שמתמחות ברובן בתחומי נישה, וכן הפיזור הענפי והתת ענפי, מאפשרים למשק להתמודד טוב יותר עם ההאטה העולמית.

היצוא ביחס לתוצר הינו מהגבוהים בעולם המערבי (מעל 30% מהתוצר) ואינו מבוסס על יצוא קומודיטיס (שמהווה סכנה בעתות משבר). ההייטק והיזמות הישראליים מובילים את התופעה הזו.


מדינת ישראל כמעצמת אנרגיה - היתכן ???

אחד הדברים החשובים שקרו לנו בשנים האחרונות ונחשבות לנס כלכלי הוא מציאת מרבצי גז בים. מרבצים אלו נחשבים כמרבצי הגז הגדולים ביותר בעולם בעשור הראשון של המאה ה - 21. כתוצאה מתגליות אלו ישראל עומדת להגיע לעצמאות אנרגטית תוך כ- 5 שנים ותוך כ- 7 שנים תהפוך ליצואנית אנרגיה.

המדינה עומדת לקבל בעתיד, תמלוגי גז ומיסים ישירים ועקיפים על גז בהיקפים דימיוניים לחלוטין. הערכות החשבת הכללית באוצר מדברות על סכומים של 15 מיליארדי ש"ח בממוצע בשנה, לתקופה של לפחות 30 שנה, זאת אומרת במצטבר 450 מיליארדי ש"ח!!!

תוך 7 עד 10 שנים האנרגיה תהיה כה זולה בישראל שהיא תעודד מבחינה כלכלית הקמת תעשיות עתירות אנרגיה. ענפים תעשייתיים אלו שיוקמו בנגב יכללו מפעלי אלומיניום אשר יחליפו יבוא וגם יופנו ליצוא, מפעלים פטרוכימיים ליצוע ועוד.

כן חברים, אנחנו עומדים בשנים הקרובות להפוך למעצמת אנרגיה !!!


קיטון בהוצאות על תקציב הביטחון

כבכל שנה גם השנה, טרם מבצע "צוק איתן", שמענו על מחלוקות בין משרד האוצר למשרד הביטחון לגבי גודל תקציב הביטחון. כמובן, שמבצע "צוק איתן" יתן רוח גבית לדרישות משרד הביטחון עם לא מעט תמיכה ציבורית. אך נבחן את הנתונים בשיקולים אסטרטגיים ארוכי טווח נראה כי סוריה שמהווה היום את האוייב האסטרטגי המשמעותי ביותר של ישראל נמצא במלחמות פנימיות בין קבוצות שונות של אזרחים והיא נמצאת שסועה בין הפלגים השונים. בנוסף, המערב דורש ומקבל את פירוקה של סוריה מנשק לא קונבנציונאלי.

מלחמה זו החזירה את סוריה שנים רבות לאחור וסיומה אינו נראה באופק. סוריה שהייתה אויב אסטרטגי בעל מערך גדול של מטוסים, טנקים, תותחים וספינות מלחמה הפכה להיות אוייב טקטי שאל מולו אנחנו צריכים מערך של אמצעי התראה, מזלט"ים, רובוטי פטרול, טילים נגד רקטות ומכשולי גבול.

גם חיזבאללה שכולם מתריעים לנו מפני הטילים שברשותו בלבנון אינו מהווה אויב אסטרטגי שנצטרך לתת לו מענה הולם בעת הצורך (אם בכלל...) ואירן אשר נמצאת במעגל לחימה שלישי בוודאי אינה מהווה איום קיומי אסטרטגי אלא אם ימצא ברשותה נשק גרעיני - דבר אשר לכל הדעות מדינת ישראל ביחד עם מדינות המערב לא יאפשרו שיקרה.

העלות הכלכלית של מגננה מפני איומים טקטיים נמוכה בהרבה מהעלות הכלכלית של מגננה מאיומים אסטרטגיים - לכן יוכל תקציב הביטחון לרדת בעתיד.


האם המצב הזה ימשך ? שאלה טובה...בואו ננסה לבחון זאת :

צמיחה כלכלית של מדינות תלויה, על פי כל המחקרים שנעשו עד היום, בהגירה חיובית למדינה.

ההיסטוריה מוכיחה כי מדינת ישראל, כמו גם ארה"ב ואוסטרליה צמחו באופן משמעותי מבחינה הכלכלית בתקופות בהן הן נהנו מגלי עליה שונות במהלך תולדותיהן.

בשנת 2008 חווה העולם המערבי משבר כלכלי קשה ועד לימים אלו, ועל פי ההערכות אין באופק סימני התעוררות ליציאה מהמשבר, ובמקביל אנו מוצאים כי גלי האנטישמיות הולכים וגדלים ברחבי העולם.

שני אלו בלבד, גרמו לכך שקצב העלייה לישראל הגיע לכ - 18,000 עולים לשנה בשלוש השנים האחרונות. במקביל, בשנים האחרונות מספר הישראלים החוזרים לישראל עומד על כ - 12,000 בשנה ובכך מקזז את רוב היורדים.

למעשה, זה כשלוש שנים העולים לישראל נספרים כמעט כנטו!!!.

בראייה עתידית ההערכות מדברות על גידול של 180,000 עולים נטו, ב - 10 השנים הקרובות.

ורק על מנת לסוור את האוזן אז הדבר דומה לתוספת של 6 ערים חדשות!!!

בניגוד לדיעה המובילה כי המצב הביטחוני הוא הגורם המשפיע ביותר על ההחלטה להגר, אנו מוצאים בכל המחקרים שנעשו עד כה כי דווקא המצב הכלכלי הוא הגורם מספר 1 המשפיע על ההחלטה למעבר ממדינה למדינה.

בראייה לאחור, ישראל לא נפגעה כלל ממשבר 2008 וכלכלתה ממשיכה לצמוח מידי שנה בקצב מרשים. הפגיעה בכלכלת מדינות המערב היא משמעותית ומדינות אלו, בהן יושבים רבים מיהודי העולם, לא מצליחות להתאושש וליצור כלכלה צומחת ומשנת 2008 אנו רואים משברים רבים בכלכלה המערבית עד לצמיחה שלילית בחלק מהמקרים.

אם נוסיף לכישלון זה של מדינות המערב לייצר צמיחה את המגמות הדמוגרפיות (במדינות דוגמת ארה"ב, צרפת ואנגליה) של הזדקנות האוכלוסייה במשקים אלו כנגד אוכלוסיה צעירה יחסית הנמצאת המדינת ישראל נוכל לקבוע בוודאות גדולה כי פערי הצמיחה יוסיפו להתקיים גם בשנים הקרובות.

פערי התוצר הנוכחיים והעתידיים לטובת ישראל יאפשרו למדינת ישראל להציע ליהודים מרחבי העולם עבודה ושגשוג כאשר משקים מערביים אחרים מצויים בהאטה ניכרת.

ישראל נמצאת במקום השלישי מקרב הOECD - בעליית שיעור המועסקים במשק בחמש השנים האחרונות.

סיבה נוספת לכך שכלכלה בישראל תמשיך ותצמח בקצב מהיר יחסית לשאר מדינות ה - OECD היא שעור גילאי 20-34 (האוכלוסייה הנקראת "צעירה") יחסית לסך האוכלוסייה.

שכבת אוכלוסיה זו מהווה מנוע משמעותי לכלכלה בכל מדינה. זו השכבה בה נמצאים בדרך כלל, בשלב של הקמת משפחה ולאור כך זו האוכלוסייה שעובדת הכי קשה ומייצרת את הביקושים הצרכניים המשמעותיים ביותר.

ישראל התברכה באוכלוסייה צעירה מאד ביחס לרוב מדינות ה - OECD . בעשורים הקרובים אוכלוסיית גילאי 20 עד 34 בישראל מצויה במגמת גידול מתון.

ההערכות מדברות על כך שבעשורים 2009-2029 תגדל קבוצת הגיל 20-34 רק ב- 4 מדינות החברות ב OECD והיא תפחת בכל - שאר 30 המדינות האחרות, שהולכות ומזדקנות...

בישראל תגדל קבוצת הגיל הזו ב 23.5%- , זהו הגידול הגבוה ביותר מכל המדינות החברות ב - OECD

הרבה לפני מקסיקו 13.4% , ניו-זילנד. 4.4% ,וטורקיה 2.1% .

האם הכל כל כך ורוד ? בוודאי שלא...הצמיחה במשק שכבר הגיע ללמעלה מ - 5% בשנה "צנחה" לכ - 3% בשנה. האבטלה, למרות היותה הנמוכה ביותר בעשור האחרון ונמוכה ביותר בקרב מדינות ה - OECD וכאשר אנו בוחנים את פוטמציאל כוח העבודה בישראל צריכה לרדת באופן משמעותי וקצב הירידה הוא איטי יחסית. באשר לבעיית המים, האם לא עשינו את הדברים באיחור רב והאם לא הגיעה השעה לבחון את מחירי המים ואת מערך המים בישראל באופן מעמיק ומקיף יותר ? האם קיים שיוויון הזדמנויות (נשים/גברים, יהודים/ערבים, חילוניים/דתיים וכו') - לגמרי לא בטוח, האם מבנה שוק ההון הוא האופטימלי - ברור לחלוטין שלא, ואולי היינו צריכים להחליט על יצוא גבוהה יותר של גז מישראל ועוד ועוד...

חשבתי לסכם את המאמר במספר מילים אך חשבתי שדי אם אצטט את מזכ"ל ה - OECD (אנחל גוריה) מדברים שאמר בפגישה שערך עם נשיא המדינה היוצא, מר' שמעון פרס, ב - 8 מרץ 2013 "ישראל הינה נכס לארגון ה-OECD ישראל תמיד מובילה מבחינה כלכלית וטכנולוגית ומבין המדינות המובילות בארגון".

כן חברים יש לנו סיבות רבות להיות גאים במדינה בה אנו חיים, לפתח תקוות ולבנות עתיד טוב יותר לילדינו....כי פשוט...יש לנו ארץ נהדרת ואין לנו אחרת!!!


   
 
 
 

Shira-nati ltd      מושב ערוגות מיקוד 79864      טל: 08-9426315

 

צור קשר

שירותים מאמרים שוק ההון יזמות ייעוץ עסקי אודות

עמוד הבית

כל הזכויות שמורות©shiranati.com